Bakır erime sıcaklığı kurşun, gümüş, alüminyum ve altın gibi metallerden yüksektir. Demir ve titanyum gibi metallerden ise düşüktür. Her metalde olduğu gibi bakır metali de eritilerek şekil verme işlemi uygulanır.

Bakır Kaç Derecede Erir?

Bakır Erime Sıcaklığı 1084 °C
Bakır Kaynama Sıcaklığı 2562 °C

Bakır 1084 derecede erimektedir. Bu sıcaklık şekil vermek için nispeten ideal bir sıcaklıktır. Eritme kazanlarında 1084 dereceye ulaşan katı metal bakır parçaları yavaş yavaş erimeye başlar. Bir sürenin sonunda tamamen sıvı hale gelir. Sıvılaşma süresi eritilen bakır miktarına bağlıdır. Sıvılaştırma işleminin ardından bakırlar istenilen şekle getirilir.

Bakır Erime Sıcaklığı Değişkenlik Gösterir Mi?

Saf bakır erime sıcaklığı asla değişiklik göstermez. Bakır kimyasal bir metaldir ve 1084-1085 gibi bir sıcaklığa ulaştığında erimeye başlar. Tüm metaller için belirlenmiş erime sıcaklıkları vardır. Bu sıcaklık değerleri tamamen testler sonucunda ortaya çıkar.

Metalurji biliminde her metalin bir erime sıcaklığı vardır. Bu sıcaklık bilgileri doğrultusunda hesaplamalar yapılır. Bakır metalinin sadece bir durumda erime sıcaklığı değişir. Eğer bakır metali diğer metaller ile alaşım durumunda ise erime sıcaklığı değişebilmektedir. Bu durum zaten aykırı bir durumdur.

Bakır Sıvılaştırılarak Üretilen Ürünler

Bakır metalini eriterek insanoğlu ihtiyacı olan malzemelerin üretimini yapmaktadır. İnsanlığın başmalasından buyana bakır işlenen bir metal olmuştur.

Lama Bakır Üretimi:

Lama bakır özellikle elektrik iletimi sektöründe kullanılan bir metaldir. Bakır metali burada elektrik iletimi amacı ile kullanılır. Eritilmiş olan bakır kalıplara dökülerek lama bakır elde edilir. Lama bakır boyutları değişiklik göstermektedir. 2cm kalınlığında da olabilir 10cm kalınlığında da olabilir. Güç elektrik panolarında lama bakır kesinlikle vardır. Geri denüşüm firmaları da lama bakır hurdası toplar. Lama bakır hurda fiyatları öğrenmek isterseniz listeye bakabilirsiniz.

Kablo Üretimi

Bakırın eritilmesi ile kullanılan tüm kablolar üretilebilmektedir. Bakır kablolar hayatımızda vazgeçilmez bir noktadadır. Her yerde bakır kablolar ile karşılaşmak mümkündür.

  • Elektrik kabloları
  • İnternet kabloları
  • Yüksek gerilim kabloları

Tüm bu kablo türlerinde bakır şekillendirilerek üretim sağlanmış olunur.

Süs Eşyası Üretimi

Bakır paslanmaz özelliği sayesinde süs eşyası üretiminde de kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle heykeller nakır metali ile yapılmaktadır. Burada paslanmaz özelliğe sahip olması önemlidir. Eritilen bakır metali kalıplara dökülerek şekillendirme işlemi yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.