Bakır nerede çıkarılır sorusunu makelemizde ayrıntılar ile cevapladık. Dünya da üretimin artması sonucunda her metale talep de artmaktadır. Önceden elde edilmiş ve hurda olarak geri dönüşüme kazandırılan metaller artan ihtiyacı karşılamamaktadır. Bu nedenle topraktan bakır metali çıkarılmaktadır. Ülkemizde bakır hangi şehirlerde çıkarılır diye soracak olursanız:

  • Artvin Murgul
  • Kastamonu Küre
  • Elazığ Ergani ve Maden
  • Rize Çayeli
  • Çanakkale
  • Gresun
  • Sivas
  • Siirt

Bu illerimizin tamamında bakır hurdası çakarılır. Sivas, Çanakkale , Giresin illerimizde çıkarıkan bakır oranı azdır. Ülkemiz ihtiyacı olan bakırın %20′ sini bul illerimizde topraktan çıkartır ancak geriye kalan mihtiyaç kısmı ise ithalat edilmek zorundadır.

Ülkemizde bakır nerede çıkarılır sorusuna çok sayıda il söylemek mümkün değil. Buna rağmen 8 şehirden fazla şehrimizde bakır madeni elde edilmektedir. Ancak ne yazk ki elde edilen ve çıkarılan bakır ihtiyacın 5′ de 1′ ini karşılıyor. 

Ülkemizin Bakır Çıkarma da Dünyadaki Konumu

Türkiye nakır rezervi dünyanın 28. sırasındadır. Sıralamada iyi bir noktada olmamamızın tek nedeni coğrafi etkenlerdir. Örneğin Türkiye bor madenlerinin büyük kısmına sahiptir. Elimizde olan bor gibi madenlerle elimizde olamyan bakır ve diğer madenleri takas edebiliriz. 

Takas yöntemi ile çıkarıkan borlar nakledilir. Ülke döviz rezervleri korunmuş olur. Ülkemiz ayrıca maden çeşitliliği yönünden ise dünya da 10. sırada yer alır. Ülkemiz için maden çeşitliliğinin olması da önemlidir. 

Emtia piyasasındaki fiyatlar 2000 yılından bu zamana kadar artmaya devam ediyor. Eğer işletme sahibi veya başka bir durumda hurda bakır satışı yaparak üretime katkı sağlamak istiyorsanız hemen hurda bakır fiyatları konusunda destek olabiliriz. 

Diğer İllerimizde Bakır Madeni Var Mı?

Diğer illerimizde de küçük çapta bakır madenleri var ancak elde edilen bakır oranları çok az. Ülkemizde ve dünya da her noktada bakır madeni bulunabilir. Bakır madeninin bulunması değil, asıl önemli olan bakır madeninin topraktaki oranının fazla olmasıdır. 

Toprakta bulunan bakır oranı fazla olmazsa o bakırı topraktan elde etmenin de bir anlamı kalmaz. Eğer o bakırı topraktan ayırıp alsak dahi harcanan enerji masrafı elde edileni karşılamaz. Böyle durumlarda yurt dışı ilkelerinden ithal etmek daha kolay olur. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.